Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem nieruchomości w Chorwacji
Kraj bałkański przyciąga rzesze turystów (i inwestorów) łagodnym klimatem śródziemnomorskim, szerokimi plażami, niezliczonymi zabytkami z antycznych czasów i wyśmienitą kuchnią. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się osiedlić tutaj na stałe lub zakupić wakacyjną posiadłość.
Warto wiedzieć, że Chorwacja jest zasadniczo podzielona na trzy części. Dalmacja słynie z malowniczych plaż oraz średniowiecznej zabudowy z charakterystycznymi krętymi uliczkami i kamiennymi mostami. Znajdujący się w północnej części kraju półwysep Istria obfituje w bujną roślinność i urokliwe laguny - to najbardziej tradycyjny region. Natomiast w części wyspiarskiej odnajdziesz upragnioną ciszę i spokój. W każdym z tych miejsc powstało mnóstwo domów, apartamentów oraz niezabudowanych działek na sprzedaż, które możesz nabyć i uzyskać szybki zwrot z inwestycji.
Czy każdy może kupić nieruchomość w Chorwacji?
Tak, o ile jest obywatelem kraju, z którym Republika Chorwacka podpisała porozumienie o wzajemnych stosunkach, regulujących kwestie prawne kupna-sprzedaży. Polacy, podobnie jak pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej, mogą bez przeszkód nabywać nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Jako osoby fizyczne muszą dysponować numerem identyfikacyjnym OIB, paszportem lub dowodem osobistym. Osoby prawne zobowiązane są dodatkowo dostarczyć dokumenty podmiotu gospodarczego, potwierdzające możliwość jego reprezentacji.
Zakup nieruchomości w Chorwacji - od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem inwestycji warto wziąć pod uwagę walory turystyczne danego regionu, w tym: dogodny dojazd, bliskość plaż i zabytków, dobre połączenia komunikacyjne itp. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wynajmować nieruchomość przez cały rok lub tylko w okresie wakacyjnym. Atrakcyjne położenie domu lub apartamentu zagwarantuje Ci satysfakcjonujące zyski.
Nie można jednak zapomnieć o kosztach zakupu nieruchomości w Chorwacji. Na ostateczną cenę posiadłości wpływa wybrany region, aktualna sytuacja gospodarcza oraz rynek, z którego pochodzi - wtórny lub pierwotny. Należy więc uwzględnić opłaty sądowe i notarialne, prowizje dla agencji pośrednictwa, ewentualny podatek od przeniesienia własności oraz koszty związane z utrzymaniem (opłaty czynszowe, roczne podatki, media).