Przewodnik zakupu nieruchomości - Słowenia
Czy możliwe jest, by na powierzchni zaledwie 20 273 km², czyli tyle ile liczy sobie mniej więcej województwo podlaskie czy dolnośląskie, mogły znajdować się majestatyczne góry, piękne lasy i jeziora oraz lazurowe morze? Oczywiście, wystarczy, że wybierzemy się do Słowenii, a zobaczymy to wszystko na własne oczy. Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem apartamentu, domu czy innej nieruchomości w tym niewielkim państwie, przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych przepisach dotyczących nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Słowenia - dlaczego warto zakupić tu dom lub apartament?
Ten niewielki, położony nad Morzem Adriatyckim i jednocześnie w Alpach kraj sąsiadujący z Chorwacją, Austrią, Włochami i Węgrami ma naprawdę wiele do zaoferowania i to praktycznie w dowolnym okresie roku. W każdym regionie jest coś, co kusi nie tylko osoby szukające odpoczynku, ale przyciąga też nabywców nieruchomości. Do Przymorza ściągają przede wszystkim miłośnicy sportów zimowych i raftingu. Są tu również urokliwe kurorty i malownicze szlaki winne. Region Krain kusi alpejskimi krajobrazami, niespotykanymi nigdzie indziej zabytkami, jak Zamek Predjama czy eremy w Dolenjskiej - tu również znajduje się największa atrakcja Słowenii, czyli jezioro Bled. W pobliżu granicy z Austrią i Włochami położony jest znany kurort narciarski Kranjska Gora i słynąca ze skoków narciarskich i narciarstwa biegowego Planica. W tym rejonie znajdziemy doskonale przygotowane trasy narciarstwa alpejskiego i biegowego ale także liczne, malowniczo położone trasy piesze i rowerowe.
Czy obcokrajowcy mogą zakupić nieruchomość w Słowenii?
Słowenia wraz z 9 innymi państwami przystąpiła w 2004 roku do Unii Europejskiej, co znacznie ułatwiło procedurę nabywania domów i apartamentów przez cudzoziemców. Prawo do zakupu nieruchomości ma zarówno osoba prawna, jak i fizyczna, a cały proces jest dość prosty i niezbyt czasochłonny, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług doskonale znających tamtejszy rynek pośredników. Jeśli w trakcie finalizowania transakcji nie napotka się żadnych problemów, to możemy stać się właścicielami luksusowego apartamentu, przestronnego domu lub malowniczo położonej działki w wybranym przez siebie zakątku Słowenii już w przeciągu tygodnia.
Z jakimi kosztami wiąże się zakup apartamentu lub domu w Słowenii?
Całkowita kwota, jaką będziemy musieli przeznaczyć na sfinalizowanie transakcji, zależy w głównej mierze od tego, w którym z regionów zdecydowaliśmy się kupić nieruchomość. Z pewnością najdroższe będą apartamenty w gospodarczym i politycznym centrum, czyli stolicy kraju, Lublanie. Dość wysokie ceny będą również w typowo turystycznych miastach, jak Maribor czy Bled, dlatego też tego typu lokalizacja jest polecana osobom, które myślą o kupnie nieruchomości przeznaczonej na wynajem.
Jeśli chodzi o samą transakcję, to do ceny apartamentu/domu/działki musimy doliczyć również kwotę zabezpieczającego strony zadatku (ok. 10% ceny nieruchomości) ustalanego przy zawieraniu umowy przedwstępnej. Pamiętajmy, że nie jest on zwracany w przypadku rezygnacji kupującego. Konieczne będzie również opłacenie prawnika, a w niektórych przypadkach zlecenie wykonania tłumaczenia dokumentów. Jeśli korzystamy z usług pośrednika, musimy również liczyć się z kosztami dodatkowymi, czyli prowizją (ok. 3% od ceny nieruchomości).
Apartament w Słowenii - procedura zakupu
Jeśli już przejrzeliśmy oferty dostępne na rynku nieruchomości i wybraliśmy interesujący nas apartament, dom lub działkę, to możemy przystąpić do załatwiania wszelkich formalności. Na początku musimy uzyskać dwa dokumenty: numer podatkowy oraz numer EMŠO (Enotna matična številka občana, czyli odpowiednik polskiego numeru PESEL). W tym celu należy przedstawić w odpowiednim urzędzie wypełnione wnioski oraz kopię paszportu. Warto również podjąć współpracę z prawnikiem, który będzie pełnił rolę pełnomocnika i w naszym imieniu załatwi wszelkie formalności dotyczące umowy kupna-sprzedaży. Przemyślmy również otwarcie konta bankowego w Słowenii, dzięki czemu nie będzie problemów z dokonywaniem opłat. Zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej będzie skorzystać z usług wyspecjalizowanego pośrednika, który pomoże inwestorowi uporać się z formalnościami i wyszuka dla niego najlepsze domy czy apartamenty. Chorwacja, Słowenia oraz inne miasta zagraniczne czekają!