Najważniejsze wskazówki dla kupujących nieruchomości w Chorwacji
Marzy się Państwu willa z basenem położona na malowniczym półwyspie Istria albo mały domek leżący u podnóża Gór Dynarskich? A zatem z pewnością będziecie chcieli poznać kilka praktycznych wskazówek dla kupujących nieruchomości w Chorwacji. Serdecznie zapraszamy do krótkiej lektury!
Wskazówka 1. Znajdź Agenta, któremu zlecisz przygotowanie oferty
Jest to pierwszy krok, by zostać właścicielem domu czy willi w tej pięknej bałkańskiej republice bez stresu i tracenia czasu na szukanie ofert w Internecie, co wcale nie będzie szybsze, a tym samym tańsze. Szukaj firmy, która ma doświadczenie na rynku nieruchomości, a najlepiej polecanej przez znajomych i zadowolonych klientów, to wcale nie musi być chorwacka firma.
Wskazówka 2. Zdobądźcie numer OIB
Osobni Identifikacijski Broj, w skrócie OIB, to odpowiednik polskiego PESELU. W Chorwacji jest on konieczny do sformalizowania umowy kupna-sprzedaży i dokonania wpisu w księdze wieczystej. Można go uzyskać w miejscowym urzędzie skarbowym. Co ważne, nie trzeba stawić się w placówce osobiście, wystarczy przekazać pełnomocnictwo prawnikowi, który będzie mógł Cię także reprezentować przy wpisie własności w KW. Może w tym także pomóc pośrednik, który uda się z Tobą do Urzędu i pomoże wypełnić stosowny formularz.
Wskazówka 3. Podpiszcie umowę przedwstępną
Nie jest to wprawdzie konieczne jeżeli zakup nieruchomości nie będzie kredytowany, zalecalibyśmy jej podpisanie jednak, gdy od decyzji o zakupie do finalizacji transakcji ma dojść po kilku tygodniach lub dłuższym okresie. To swojego rodzaju porozumienie między dwiema stronami transakcji potwierdzające chęci kupna i sprzedaży nieruchomości i określające istotne warunki transakcji jak cena, termin umowy końcowej, sposób i data zapłaty. Po jej podpisaniu konieczna jest wpłata zadatku w wysokości 10% całkowitej ceny nieruchomości.
Wskazówka 4. Podpiszcie umowę końcową
W Chorwacji, by sfinalizować procedurę zakupu, konieczne jest notarialne poświadczenie umowy, którą zgodnie z wymogiem prawa musi podpisać przed notariuszem co najmniej strona sprzedająca, kupujący może podpisać się wcześniej. Warto wiedzieć, że nawet w momencie jej podpisania nie stajemy się właścicielami nieruchomości. By mieć pełne prawo do domu lub apartamentu, musimy zapłacić pełną cenę i uzyskać od sprzedającego notarialne potwierdzenie zapłaty, które wraz z umową kupna-sprzedaży składamy w sądzie z opłaconym wnioskiem o wpis własności i uzyskać w ten sposób wpis własności w księdze wieczystej na siebie.
Wskazówka 5. Dopełnijcie formalności we właściwych urzędach
W ciągu 30 dni od podpisania umowy końcowej trzeba zgłosić się do miejscowego urzędu skarbowego. Należy mieć przy sobie uwierzytelnioną przez notariusza kopię dokumentu nabycia nieruchomości oraz paszport lub dowód osobisty. Zgodnie z prawem chorwackim w ciągu 15 dni od otrzymania decyzji o wysokości podatku, który na dzień dzisiejszy wynosi 3% wartości transakcji, należy go zapłacić. Choć procedura nabycia nieruchomości w Chorwacji jest, jak widać, dość prosta, to jednak załatwienie wszelkich formalności wymaga sporo czasu, a także dobrej znajomości języka. By cały proces przebiegł bezproblemowo, warto skorzystać z usług agenta nieruchomości, który przeprowadzi nas przez ten proces skutecznie i bez niepotrzebnego stresu. Dodajmy także, że profesjonalny agent pomoże nam także przepisać na nas media, a także zgłosi nas jako płatnika podatku lokalnego.